Miks i mastering na zlecenie

Jak eksportować ścieżki do miksu ?

Jak poprawnie wyeksportować ścieżki do miksu ? W tym artykule postaram się wytłumaczyć co przy zgrywaniu ścieżek jest ważne. Bez względu na to czy nagrywasz na Logic Pro, Cubase, Ableton, Fl Studio, Studio One lub innym twoim ulubionym programie.

Musisz pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad które przyspieszą prace osobie która będzie miksowała Twoje ścieżki. Po pierwsze zacznij od uporządkowania tracków w twoim programie. Najlepiej jeśli zaczniesz od ścieżek perkusji, uporządkuj je i dokładnie każdą ścieżkę opisz np. stopa, werbel, hi-hat, tomy.

miks powierzonych ścieżekAnalogicznie postępujemy z innymi śladami. Po drugie Przed eksportem upewnij się że że zaznaczyłeś lokalizatory w twoim programie od pierwszego taktu, bez względu na to czy Twój projekt zaczyna się od np. piątego taktu. Działanie takie powoduje że realizator który będzie importował ścieżki do swojego programu będzie je ustawiał zawsze od pierwszego taktu. w ten sposób można uniknąć wielu nieporozumień typu że coś się rozjeżdża albo że nie gra równo. Analogicznie postępujemy z innymi śladami. Po trzecie przed eksportem ścieżki upewnij się że na insertach wyłączone są wszelkiego rodzaju efekty typu reverb, compressor lub inne. Sprawdź również czy wysyłki send są na zero lub wyłączone. Jeśli wszystko masz już ustawione to możesz przystąpić do eksportowania ścieżek ze swojego daw. Po czwarte Zanim przyciśniesz przycisk eksport, bonce, render sprawdź ustawienia w jakim formacie będziesz je zgrywał. Eksportuj w formacie Waw lub Aiff rozdzielczość ustaw na 24 bit a częstotliwość próbkowania 44.1 khz lub 48 khz chyba że preferujesz jeszcze wyższe częstotliwości próbkowania. Po piąte wokale zawsze dostarczaj w ścieżkach mono. Zaśpiewana piosenka wokalu zawsze musi być zgrana jako jeden track. Niektórzy szczególnie początkujący wysyłają  zwrotki osobno refreny osobno, jest to bardzo nie wygodne dla osoby która będzie miksowała i nie potrzebnie zajmie czas na układnie plików.

Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Andrzej,

One Comment

Dodaj komentarz