Jak stworzyć hita Disco Polo

Jak stworzyć piosenkę Disco Polo która będzie hitem ?

Jak stworzyć piosenkę Disco Polo która stanie się hitem ? Krok po kroku przewodnik dla przyszłych gwiazd muzycznych. Zrobienie tak zwanego “hita” jest często jednym z głównych celów wielu aspirujących artystów muzycznych. Dlatego na samym początku tego artykułu muszę napisać że nie ma żadnej magicznej formuły gwarantującej sukces ale istnieją pewne kroki i strategie, które mogą pomóc ci w napisaniu piosenki, która zdobędzie serca słuchaczy i trafi na listy przebojów. W tym wpisie przedstawie Ci  krok po kroku jak stworzyć piosenkę która może stać się hitem. A więc zaczynamy !

Znajdź inspirację.

Andrzej Gołda - aranżer, producent muzyczny, autor piosenek.
Andrzej Gołda – muzyk, aranżer, producent muzyczny, autor piosenek.

Każda wielka piosenka nie tylko disco polo zaczyna się od pomysłu lub inspiracji. To może być osobiste doświadczenie, emocje, opowieść lub nawet wydarzenie w świecie. Warto eksplorować różne źródła inspiracji, czy to przez czytanie książek, rozmowy z ludźmi, obserwację otaczającego świata lub refleksję nad własnymi uczuciami. Pamiętaj, że tekst piosenki i melodia to są najważniejsze elementy utworu, więc warto poświęcić im szczególną uwagę. Wielu  młodych początkujących artystów zaczyna od kupienia tak zwanego ” bitu “ ( oni tak to nazywają 🙂 ) Następnie pod zadany w aranżacji progres akordów układają swoją melodię i tekst. Oczywiście że tak można, nawet z  własnego doświadczenia i obserwacji potwierdzam że wielu artystą udało się zdobyć miliony  wyświetleń dzięki takiemu działaniu. Tylko ciekawe na jak długo? Rok, dwa, pięć a potem wszyscy zapomną o szybko wyprodukowanej piosence. Moja recepta na tworzenie dobrej piosenki to ułożenie melodii i tekstu przy pomocy samego pianina lub gitary akustycznej albo nawet ułożenie melodii w głowie acapella a potem nagranie jej na dyktafon. Pamiętajcie że jeśli zaśpiewasz piosenkę do akompaniamentu typu, sama gitara pudło lub nawet  bez żadnego instrumentu i będzie się podobała Twoim znajomym, oznaczać to będzie że masz fajna piosenkę, która po ubraniu w aranżacje będzie miała jeszcze lepszy wydźwięk. Podsumowując krok 1, najpierw piosenka a potem robienie aranżu. Co prawda niektórym młodym wykonawcą szczególnie Disco Polo może się to wydawać dziwne i staroświeckie ale uwierzcie mi że to się sprawdza.

Wybierz temat i przesłanie.

Teraz, gdy masz inspirację, zdecyduj, o czym chcesz opowiedzieć w swojej piosence. Temat piosenki może być miłosny, społeczny, polityczny lub nawet abstrakcyjny. Ważne jest, aby był prawdziwy dla ciebie i był dopasowany do Twojego wizerunku, charakteru Twojej osobowości. Piosenki, które emanują autentycznością, często mają większy wpływ na słuchaczy. Wy obraź sobie pana po czterdziestce który w teledysku otoczony jest na wpół rozebranymi 18 letnimi dziewczynami. Czy to nie wygląda komicznie? A może to tylko moje zdanie.

Pracuj nad melodią.

Melodia to kolejny kluczowy element piosenki. Wybierz akordy, które pasują do nastroju i tematu twojej piosenki. Możesz eksperymentować z różnym zaśpiewem lub graniem nut na pianinie. Nie musisz być wirtuozem, aby stworzyć chwytliwą melodię. Ważne jest, aby była ona łatwa do zapamiętania i po jednorazowym odsłuchu łatwa do powtórzenia, zanucenia.

Napisz tekst.

Teraz nadszedł czas, aby do melodii dopisać tekst. Chociaż często bywa odwrotnie że najpierw powstaje tekst a do tekstu komponowana jest melodia. To zależy od samych twórców piosenki. Pamiętaj również że wcale nie musisz być autorem piosenki żeby ją zaśpiewać. Możesz zlecić napisanie tekstu lub melodii Twojemu koledze, koleżance która dobrze sobie z tym radzi. A ty przecież jesteś dobrym wokalistą. Pisanie tekstu piosenki może być procesem trudnym, ale nie rezygnuj. Pamiętaj, że tekst powinien być spójny z tematem i przesłaniem piosenki. Staraj się używać obrazów, metafor, porównań które będą przemawiać do wyobraźni słuchaczy. I najważniejsze jeśli ma to być piosenka POP to koniecznie pamiętaj o chwytliwym refrenie.

Opracuj aranżację.

Aranżacja nie tylko w piosence disco polo to proces ustalania, jakie instrumenty i efekty dźwiękowe zostaną użyte w piosence. Mając komputer nawet z darmowym oprogramowaniem możesz to zrobić samodzielnie  lub najlepiej nawiązać współpracę z producentem, aranżerem muzycznym. Ważne jest, aby aranżacja utrzymana była w wybranym przez Ciebie stylu. Nie zależnie od tego czy to będzie disco, rock, pop Twoja piosenka musi zostać tak “ubrana” aby podkreślała najważniejsze elementy utworu. Odpowiednie intro, zwrotki, mosty i refreny muszą być tak za aranżowane aby budowały napięcie i zachęcały do zabawy lub słuchania. Koniecznie zwróć uwagę aby aranżacja twojego numeru swoją formą nie zepsuła charakteru utworu który śpiewasz. Należy zwrócić uwagę na to żeby cała piosenka nie była długa obecne radiowe trendy to 3min – 3min 20s aczkolwiek nie jest to regułą.

Śpiewaj i nagrywaj.

Teraz nadszedł czas, aby nagrać swoją piosenkę. Jeśli jesteś wokalistą, zadbaj o profesjonalne nagranie śpiewu. Jeśli nie masz doświadczenia w nagrywaniu, nawiąż współpracę z profesjonalnym studiem nagraniowym które  przeprowadzi cię przez proces nagrywania wokalu. Najważniejsze przy nagrywaniu jest dobór tonacji piosenki. Piosenka musi być idealnie dopasowana do naturalnych możliwości wokalisty. I proszę nie licz że coś się poprawi podczas miksu. Staraj się jak najlepiej przygotować do nagrania a tekstu najlepiej naucz się na pamięć.

Wszystko zmiksuj i z masteruj.

Miksowanie i masterowanie to również kluczowe elementy w produkcji muzycznej. Dzięki nim możesz poprawić jakość dźwięku i dopracować każdy szczegół. Tutaj warto zaznaczyć że raczej nie wykonasz tego sam. Warto skorzystać z usług doświadczonego inżyniera dźwięku.

Krok 8: Promuj swoją piosenkę

Jak stworzyć piosenkę która będzie hitem.Nawet najlepsza piosenka nie osiągnie sukcesu bez odpowiedniej promocji. Na pewno potkałeś lub spotkałaś się z takim stwierdzeniem. Ja się z tym nie zgadzam. Po opublikowaniu swojego dzieła w internecie nigdy nie wiadomo jak szybko może się ono rozprzestrzenić nawet bez promowania. Owszem wypromowana piosenka znacznie szybciej może osiągnąć duże zasięgi ale czy będzie hitem zdecydują odbiorcy.   Wykorzystaj social media, w miarę możliwości wykorzystaj promocję w radiu platformy streamingowe, koncerty na żywo i inne środki, aby dotrzeć do swojej publiczności. Buduj swoją markę jako artysta i utrzymuj kontakt ze swoimi fanami.

Jak stworzyć piosenkę nie tylko Disco Polo – Podsumowanie.

Stworzenie utworu który będzie hitem to proces wymagający zaangażowania, pracy i kreatywności. Nie ma pewnej recepty na sukces, ale przestrzeganie powyższych kroków może pomóc ci w osiągnięciu swojego celu. Pamiętaj, że każda wielka piosenka zaczyna się od marzenia i pasji do tworzenia muzyki. Większości z Was najprawdopodobniej nigdy nie uda się zaistnieć ze swoim hitem. Ale pamiętaj że najważniejsze i najpiękniejsze jest to że cały czas próbujesz i nie podajesz się wierząc że kolejny numer przyniesie Ci sławę i pieniądze. Nie rezygnuj i pracuj nad doskonaleniem swojego warsztatu artystycznego. Twój hit może być już na wyciągnięcie ręki.

Dziękuje za przeczytanie tego wpisu i zachęcam do komentowania.

Andrzej,

One Comment

Dodaj komentarz