Kaseta magnetofonowa Italo Disco 80s

Jak powstało Disco Polo – Pierwszy polski zespół disco?

Jest wiele legend i sprzeczek na ten temat i myślę że w każdej racji jest ziarenko prawdy. Ja chcę wam przedstawić historię widzianą moimi oczami.

Na początku lat osiemdziesiątych istniało wiele kapel, zespołów muzycznych, czy znanych wykonawców takich jak Czerwone Gitary, Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk i wielu innych wykonawców. W swoim repertuarze mieli oni świetne melodyjne i dobrze napisane piosenki. Brakowało tylko jednego, nowoczesnego brzmienia syntezatorów. Był oczywiście zespół Papa Dance, Kombi ale do mocnego dyskotekowego brzmienia było jeszcze daleko. O płytach czy kasetach tych zespołów można było jedynie pomarzyć. Dlatego na ulubione piosenki polowało się z przygotowanym do zapisu magnetofonem. A wszystko po to żeby nagrane hity prezentować na szkolnych dyskotekach. Pojawiały się pierwsze kapele weselne które nagrywały swoje kasety. W moich stronach taką kasetę rodzice kupili na targu, kaseta była zatytułowana ‘ Kieleckie ‘ Kaseta magnetofonowa Italo Disco 80sMożna było tam usłyszeć piosenki napisane przez twórców ludowych np. Białe łabędzie, Lekcja miłości, Biały miś i wiele innych. Co ciekawe na moim mono Grundigu Radio magnetofon Grundigpiosenki o dziwo, brzmiały bardzo przyzwoicie jak na tamte czasy 🙂 fajnie brzmiała żywa perkusja. Słuchacze spragnieni byli fajnej dynamicznej, melodyjnej, optymistycznej muzyki z mocną stopą i soczystym werblem. W radiu czasami można było usłyszeć Boney M czy „ Jak się masz kochanie ” zespołu Happy End. W pewnym momencie usłyszałem o muzycznej audycji w Polskim Radiu. Można było tam posłuchać muzyki disco z zachodu. Było to Italo i Euro Disco. Prekursorami tego tanecznego gatunku byli: Radiorama, Den Harow, Koto, Laser dance, Roberto Zanetti znany jako Savage i wielu innych. Tworzyli oni używając między innymi syntezatorów Roland JX-8P, Roland Juno60/106, Yamaha DX7, ARP Odyssey, a także samplera Emulator II, automatu perkusyjnego Roland TR-808 oraz perkusji elektronicznych Simmonsa, Linn Drum.

Czym szczególnie charakteryzowała się ta muzyka ? Przede wszystkim jednostajny, wyraźny rytm który był zaprogramowany na wyżej wymienionych maszynach perkusyjnych. Łatwe do zapamiętania chwytliwe melodie śpiewane po Angielsku. Melodie do piosenek były napisane nie tak prosto jak by z pozoru mogło się wydawać. Wystarczy posłuchać produkcji Stock Aitken Waterman producenci Kylie Minogue, Rick Astley. ( w przeciwieństwie do Euro Disco 90s bardzo ubogie i proste melodie oparte zazwyczaj na 3-4 akordach) Savage Italo DiscoTempo disco 80s oscylowało mniej więcej od 100 bpm np. “Only You”- Savage po szybsze numery nawet do 140 bpm co było raczej rzadkością, przykład zespół Radiorama. Kolejną charakterystyczną cechą były bardzo długie intra piosenek. Dzisiaj piosenki zaczynają być śpiewane praktycznie od pierwszych taktów. Wtedy piosenka zaczynała się np. od stopy, następnie wchodził bas, gitary, syntezatory i wreszcie pierwsza zwrotka. Idealny przykład długiego intra to piosenka zespołu Modern Talking ” You’re My Heart, You’re My Soul ” Był to zespół który reprezentował nurt Euro Disco.

Jak powstało Disco Polo ?

Do popularności muzyki dyskotekowej Euro i Italo Disco szczególnie przysłużył się DJ, prezenter radiowy Bogdan Fabiański. Bogdan FabiańskiTo właśnie jemu przysyłano płyty z zagranicy po to, aby mógł je prezentować na antenie. W drugim programie Polskiego Radia, zazwyczaj w czwartki lub piątki o godzinie 22:00 prezentował wykonawców takich jak Fancy, Savage, Modern Talking, Silver Pozzoli i wielu innych artystów disco. Prezentował również świetnie zmiksowane ze sobą utwory nazywane Mega mix, Boot mix. To właśnie wtedy w okolicach 1985 – 87 (mogę się mylić) roku zaprezentował jak to sam powiedział ” pierwszy polski, dyskotekowy zespół ! “. Był to oczywiście Top One z piosenką ” Ciao Italia ” Mając naście lat byłem na koncercie Italo Disco w Hali Polonia Częstochowa, gdzie jako suport zagrał Top One na żywo ! Od tego momentu kapele weselne grające na żywych instrumentach zaczęły sprowadzać z zagranicy pierwsze syntezatory, seqencery. Wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze zespoły które nagrywały kasety ze swoimi kompozycjami. Kolejnym zespołem który zapoczątkował granie disco na syntezatorach był Fanatic. Prawdopodobnie to te zespoły spowodowały że inne kapele weselne grające na wiejskich zabawach tanecznych zaczęły tworzyć ten rodzaj muzyki. Rosnąca popularność tych że pierwszych kapel spowodowała że tłumy zbierające się pod remizami, oraz ilość kaset sprzedawanych na rozłożonych łózkach polowych spowodowała powstanie pierwszych wytwórni które zaczęły sprzedawać ten rodzaj muzyki.

W roku 1994 za sprawą TV Polsat w niedzielę przed południem pojawił się pierwszy program o nazwie: Disco Relaks prowadzony przez Tomasza Samborskiego. W programie zaczęły pojawiać się polskie zespoły: Milano, Shazza, Boys i wele innych  które prezentowały muzykę taneczną, później nazywaną Disco Polo.

Tymi prostymi słowami kończę artykuł, zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, uwagami, wspomnieniami na ten temat.

One Comment

Dodaj komentarz