Program do muzyki

Program do tworzenia muzyki.

Programy do produkcji muzycznej - Wybór odpowiedniego

Program do muzyki. Wybór programu do produkcji muzycznej jest często tematem wielu dyskusji. W dzisiejszym świecie internetu można znaleźć wiele opinii na ten temat, jednak wciąż pozostaje pytanie, dlaczego jedna osoba wybiera Cubase, inna Logic, a jeszcze inna preferuje Studio One? Czy istnieje zdecydowana przewaga jednego programu nad innym? W tym wpisie postaram się rzucić na to nieco światła, chociaż proszę pamiętać, że będą to jedynie moje subiektywne spostrzeżenia, z którymi można się zgadzać lub nie.

Andrzej Gołda

Zacznijmy od początku. Pierwszym programem służącym do tworzenia muzyki za pomocą protokołu MIDI był Pro 24. Pro 24 Steinberg Powstał on na początku lat osiemdziesiątych i został stworzony przez niemieckich programistów z firmy Steinberg. Na samym początku nie posiadał interfejsu, który znamy z dzisiejszych sekwencerów. Dopiero po pewnym czasie pojawił się program nazwany Cubase. Moim zdaniem to właśnie ta aplikacja wyznaczyła kierunek i standard w projektowaniu oprogramowania do tworzenia muzyki. Cubase był bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze nawet dla początkujących użytkowników. Oczywiście pojawiła się konkurencja. Firma Emagic miała swój program, początkowo znany jako Notator, Notatora potem przemianowany na Emagic Logic. Oba te programy były podobne pod względem wizualnym, ale zaskakiwały użytkowników nowymi funkcjami wraz z rozwojem. Popularny był także Cakewalk, który zdobył sporą grupę użytkowników. Wszystkie te programy miały klasyczny sposób prezentacji muzyki. Czyli poziome paski w których zagnieżdżone były nuty.

MuzyczneStudio.com

Program do muzyki - Domowe studio nagraniowe

Dzisiaj sekwencery są nazywane DAW (choć osobiście nie przepadam za tą nazwą). Można z nich korzystać w bardzo kreatywny sposób. Posiadają wiele funkcji, nawet instalując darmowe oprogramowanie, można stworzyć świetnie wyposażone studio nagraniowe na biurku. Możemy nagrywać ulubione instrumenty, wokale, kopiować, wklejać, a nawet korygować niedoskonałości w grze lub śpiewie. W latach osiemdziesiątych nikt nie przypuszczał, że nastolatki będą mogły miksować muzykę w swoim pokoju. 

Czytając ten artykuł, wciąż nie znajdujemy odpowiedzi na pytanie, który z tych programów jest lepszy no i jaki wybrać program do muzyki? Odpowiedź jest jedna: wybór programu zależy tylko od Ciebie. Najlepiej zacząć od wypróbowania darmowych lub okrojonych wersji programów, o których już słyszeliśmy. Następnie możemy spróbować stworzyć coś własnego w każdym z nich. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na szybkość poruszania się po interfejsie, łatwość znajdowania brzmień, ilość dostępnych instrumentów oraz wtyczek. Dopiero po takich próbach będziemy w stanie podjąć decyzję, który program jest dla nas najlepszy. Pamiętajmy, że ostatecznie program jest tylko narzędziem, a to od nas zależy, jak wykorzystamy jego możliwości. Jedni mogą nagrać setki ścieżek przy użyciu drogiego oprogramowania i wtyczek, a i tak efekt może być marny. Inni z kolei mogą stworzyć hit przy użyciu darmowego programu i kilku ścieżek.

 

MuzyczneStudio.com

Według mnie najlepszy program do aranżacji i produkcji muzyki

Program do muzykiJa osobiście wybrałem Logic Pro, dlaczego? Bo jestem stary 🙂 Dobra koniec żartów. Wiem, że gdyby nie Logic Pro, korzystałbym z Cubase lub Studio One. Dlaczego wymieniłem akurat te programy? Są one bardzo klasyczne wizualnie i są do siebie bardzo podobne. Posiadają bogate biblioteki sampli oraz kolekcje świetnie brzmiących wtyczek. Dlaczego więc wybrałem Logic Pro? Zanim odpowiem na to pytanie, zaznaczę, że znam bardzo dobrze zarówno Cubase, jak i Studio One. Muszę przyznać, że Logic posiada wszystko, czego potrzebuję, i jest jednocześnie najtańszy. Naprawdę nie trzeba dokupować dodatkowych wtyczek czy sampli, aby stworzyć muzykę w różnych stylach. Istnieją oczywiście inne programy, takie jak Fruity Loops czy Ableton. Zawsze wydawały mi mi się bardzo amatorskie, może to dlatego że nie było ich w profesjonalnych studiach a użytkownikami były dzieci które chciały robić muzę bez klawiatury, układając klocki myszką. Kiedyś widziałem rapera pracującego na Fruity Loopsie, coś rysował myszką 🙂 (mam nadzieję że nikomu się nie naraziłem) Istnieje także bardzo profesjonalny Pro Tools, który służy głównie do miksowania niż do aranżacji.

Andrzej Gołda

Historia - Jak to wszystko się zaczęło?

Music X - Amiga 500Od 1996 roku, razem z moim bratem, zanurzaliśmy się w świat muzyki, korzystając z kombinacji: Komputera Amiga 500, oprogramowania Music X i klawiatury Roland E 36 (Na Atari i Cubase nie było mnie stać). Nasze dzieła zapisywaliśmy na magnetofonie Yamaha MT8X i jakimś mini discu Sony, gdzie również dogrywaliśmy wokale. W tamtych czasach, na wsiach, internet był jeszcze rzadkością, więc zjawiali się kupcy, gotowi nabyć nasze aranże zapisane na dyskietkach w formie plików MIDI, które później trafiały w ręce wykonawców weselnych. To był niezły biznes! Yamaha MT8XPotem nadeszła era PC i pierwsze kroki z prgramem Cubase VST! To było przełomowe! Kiedy zobaczyłem możliwości używania instrumentów VST, przeniosłem się na Logic – to musiało być około roku 2000, gdy zapoznałem się z Logic Platinum 5.5. Aż wreszcie, w okolicach 2010 roku, przesiadłem się na najnowszą wersję Logic Pro 9, nie mogąc się oprzeć nowym, ekscytującym funkcjom i możliwościom, jakie oferował ten program. Ta podróż przez technologiczne ewolucje sprawiła, że do dziś zajmuję się nagrywaniem i aranżowaniem.

Podsumowując, pamiętajmy, że najważniejsze są nasze pomysły muzyczne, a narzędzie, jakim jest program, ma drugorzędne znaczenie. Zachęcam do dyskusji i komentarzy.

One Comment

Dodaj komentarz